MARTINSKÉ HOLE v zime...

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad mestom Martin, v nadmorskej výške 1 150 - 1456 m n. m. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami, nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin. Winter Park Martinky je stredisko, ktoré je na Slovensku unikátne množstvom prírodného snehu. Lyžiari u nás nájdu upravené trate rôznych obtiažností a prírodný sneh po celú zimu. Stredisko poskytuje aj množstvo možností na turistiku a bežecké lyžovanie.

Informácie o Winter Parku Martinky v kocke:

·Winter Park Martinky sa nachádza v nadmorskej výške od 1 150 do 1456 m n. m.,
·podľa kategorizácie lyžiarskych stredísk má zatiaľ tri hviezdičky, manažment strediska  pracuje na jeho prekategorizácii na štyri hviezdičky,
·vo Winter Parku Martinky je 6 dopravných zariadení, z toho jedna šesťsedačka,
·vo Winter Parku Martinky je 12 kvalitne a denne upravovaných zjazdoviek,
·parkovanie v lyžiarskom stredisku je priamo pod zjazdovkami a je bezplatné,
·Winter Park Martinky ponúka špeciálne ceny pre rodiny s deťmi,
·detský lyžiarsky vlek je pre deti do 12r. zadarmo,
·v prípade úrazu vám pomoc poskytne Horská záchranná služba, s ktorou má lyžiarske stredisko zmluvu,
·v stredisku je dostatočný počet bezplatných toaliet s teplou vodou,
·rýchle občerstvenie nájdete v bufetoch na zjazdovkách a v apres-ski bare na zjazdovke "Flochova",
·teplé jedlá si môžete kúpiť v hoteloch a niektorých chatách na Martinských holiach,
·pri zjazdovke Javorina nájdete skvelú SB & FS arénu,
·v lyžiarskom stredisku je v prevádzke ski-servis, lyžiarska škola, snowboardová škola, lyžiarska škôlka a požičovňa lyží a snowboardov,
·vo Winter Parku Martinky máte k dispozícii bezplatný Hot Spot - WiFi internetové pripojenie,
·poskytujeme široké spektrum zliav pri kúpe skipasov (karty mládeže, skupiny, regionálne zľavy a podobne)

Zjazdovky / Skiruns

Názov

Dĺžka

Obtiažnosť

Štart

Cieľ

Prevýš.

far. ozn.

Skiruns

Lenght

Difficult level

Start

Finish

Camber

color

 

(m)

 

(m.n.m.)

(m.n.m.)

(m)

mark

1

Krížava

900

stredne ťažká / midle

1 440

1 245

195

červená
red

2

Rekreačná

900

ľahká / easy

1 440

1 255

185

modrá
blue

3

Flochova

1 560

ľahká / easy

1 375

1 150

225

modrá
blue

4

Céčko

850

stredne ťažká / midle

1 410

1 225

185

červená
red

5

Javorina

480

ľahká / easy

1 456

1 365

91

modrá
blue

6

Nový Floch

1 200

stredne ťažká / midle

1 375

1 150

225

modrá
blue

7

Detská škôlka

100

ľahká / easy

1 243

1 232

11

modrá
blue

8

Ratračka

1 200

stredne ťažká / midle

1 440

1 255

185

červená
red

9

Poza Magistrát

700

ľahká / easy

1 240

1 150

90

 

20

Odjazdová

3 800

 

1 150

597

553

 

21

Javorina - Ratračka

850

 

1 456

1 390

66

 

22

Rotunda - Javorina

750

 

1 440

1 365

75

 
               

Vleky / Skilifts

Názov

Dĺžka

Kapacita

Štart

Cieľ

Prevýš.

Druh

Skilift

Lenght

Capacity

Start

Finish

Camber

Type

 

(m)

(p/h)

(m.n.m.)

(m.n.m.)

(m)

 

A

Krížava

831

900

1 245

1 440

195

LV

B

Rekreačný

851

900

1 255

1 440

185

LV

C

Céčko

717

900

1 225

1 410

185

LV

D

Na Flocha

1 100

2400

1 150

1 375

225

lanovka

E

Javorina

421

650

1 365

1 456

91

LV

F

Detský

100

370

1 232

1 243

11

LV

Občerstvenie:

·rýchle občerstvenie  "Na svahu" priamo na zjazdovke. Štýlové osvieženie priamo na svahu  ponúka presklenený bar  Après–ski bar na zjazdovke "Flochova". Pripravená je široká ponuku nealkoholických nápojov, obľúbených drinkov na zahriatie, varené víno, rôzne druhy káv a aj iných teplých nápojov.
·Reštaurácia PONORKA 1250 m.n.m., na prízemí apartmánového domu Nová Ponorka so  skvelým výhľadom na panorámu Turčianskej kotliny, 50 m od hlavného parkoviska. Príjemné posedenie a chytanie bronzu na terase reštaurácie.
Otvorené DENNE. Pre hostí v stredisku, ponúkame večere s trojchodovým menu s obsluhou!
·Priamo na hornej stanici 6-sedačkovej lanovky sme pre vás vybudovali nový bar - Bufet
Panoráma. Bar je v nadmorskej výške 1.380 m n.m. Nájdete v ňom všetky nápoje, ktoré k
správnej lyžovačke patria ako sú nealkoholické nápoje a rôzne drinky na zahriatie.

Lyžiarska škola

· Profesionálni inštruktori zabezpečujú výuku priamo na svahu pre začínajúcich lyžiarov a snowboardistov. Najmenším je určená detská lyžiarska škôlka s lanovým vlekom s množstvom atrakcií, terénnymi nerovnosťami, slalomovými bránami, rôznymi prekážkami. Lyžiarsku školu Winter Parku Martinky nájdete na spodnej stanici vleku B - Rekreačný, v zadnej časti objektu Chata Dvojka.

Požičovňa:

· V ponuke je kvalitná výstroj renomovaných značiek. Nájdete tu široký výber carvingových lyží, krátkych lyží, bežiek, snowboardov, snežníc aj sánok. Personál vám ochotne poradí pri výbere výstroja a nastavia ho tak, aby ste sa cítili pohodlne a bezpečne.
· Požičať si môžete lyže, palice a lyžiarky v kategóriách V.I.P. alebo carving, big foot lyže, detský lyžiarsky výstroj, snowboardové vybavenie alebo snežnice.
· Požičovňu športového výstroja vo Winter Parku Martinky nájdete na spodnej stanici vleku B - Rekreačný, v zadnej časti objektu Chata Dvojka.

Snežnicové túry

· Prechádzky na snežniciach so sprievodcom po zasnežených kútoch Malej Fatry v regióne Turiec. Prechádzky sa uskutočňujú v skupinkách. (Minimálny počet je 6 osôb v skupine.) Spoločne spoznáme časť regiónu Turiec – zažijeme nevšedné výhľady, tajomné zákutia a panenskú prírodu. Dobrodružstvom dýchajú najmä nočné prechádzky na snežniciach s čelovkami a vareným vínom na záver.

Skialpové prechádzky

· Srdečne vás pozývame na prechádzky na skialpoch. Prechádzky začínajú predstavením sprievodcu, skialpinistického výstroja a trasy, ktorú absolvujeme. Spoločne spoznáme časť hlavného hrebeňa Malej Fatry so svojimi nevšednými výhľadmi, tajomnými zákutiami a panenskou prírodou.
Kontakt a rezervácie:
Winter park Martinky - mobil: 0907 202 396, www.fatraski.sk

Aranburu snowpark

· Aranburu snowboard & free style aréna Winter Parku Martinky sa nachádza na zjazdovke Nový Floch, pod trasou 6-sedačkovej lanovky, v nadmorskej výške od 1200 do 1300 m n.m. Vstup do arény len s platným skipasom, Snowboardpark Martinky bol založený v roku 2003, ako prvý snowboardpark na Slovensku a doteraz sa teší veľkému záujmu návštevníkov a fanúšikov freeski a snowboardingu. Taktiež organizujeme Slovenský Snowboardový pohár v disciplínach Big Air a Slope style. Počas celej sezóny sa organizujú rôzne akcie pre mladších a rodiny s deťmi - snowboardová, lyžiarska škola s inštruktormi a požičovňa, populárny freestyle kemp pre začiatočníkov aj pokročilých.

Snowkiting

· Snowkiting je veľmi atraktívny šport a každým rokom vzrastá počet nových priaznivcov. Môžete sa preháňať po neporušených pláňach, alebo sa voziť do kopca a z kopca pomocou kitu v horách. Martinské hole sú jedným z najideálnejších miest k uskutočňovaniu tohto športu. KiteSeason vás prevedie lekciami Snowkitingu bezpečne a profesionálne pod dohľadom inštruktora s dlhoročnými skúsenosťami.

Po Lyžovačke...

Spa & Aquapark Turčianske Teplice
· Návštevníci Winter Parku Martinky môžu využiť svoj skipas a uplatniť si zľavu v Spa & Aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Každý návštevník, ktorý sa preukáže skipasom zakúpeným v lyžiarskom stredisku Winter park Martinky, dostáva 20% zľavu na vstupné do Spa & Aquapark Turčianske Teplice.
Zľava platí počas vyznačenej platnosti skipasu. Prevádzka Spa & Aquparku je celoročná vďaka jedinečnej termálnej vode (na prameňoch 44-46°C). ponúka tobogany, bazény s chrličom, bazény s divokou riekou, hojdací záliv, detský bazén, masážne trysky: Otváracie hodiny Spa & Aquapark:
Pondelok - Nedeľa od 10.00 hod. do 21.00 hod.

Korčuľovanie

· Umelé ľadové plochy sú vytvorené a bezplatne poskytované: v centre mesta Martin - Pešia zóna v Martine - v zimnom období obyvatelia a návštevníci Martina využiť ľadovú plochu inštalovanú na námestí. Jeho prevádzka je do + 7 C. Vstup je zdarma. V lyžiarskych strediskách Snowland a Jasenská dolina
Spoplatnené umelé ľadové plochy:
· krytý zimný štadión Martin - Podháj
· otvorená umelá ľadová plocha Martin - Priekopa
· otvorená umelá ľadová plocha Turčianske Teplice

MARTINSKÉ HOLE mimo zimnej sezóny...

Turiec je nesmierne bohatý na prírodné krásy, nadherné a rozmanité horstvá, klenoty neživej prírody a historické pamiatky. Ponúka široké možnosti peších túr vďaka výhodnej polohe a mnohorakým prírodným krásam.
Turiec leží v strednej až severozápadnej časti Slovenska. Na severe hraničí s Oravou, na východe s Liptovom, na juhu s Pohroním, na juhozápade s Ponitrím a na severozápade so stredným Považím.
Územie Turca sa rozprestiera v prirodzenej kotline, ktorá patrí medzi vysokopoložené kotliny Slovenska. Uzavretá je hrebeňom Malej a Veľkej Fatry, Kremnickými vrchmi, a pohorím Žiar. Os kotliny tvorí rieka Turiec s prirodzeným spádom k severu. Do Váhu sa vlieva pred jeho vtokom do Strečnianskej tiesňavy pri Vrútkach.
Najvyšším miestom Turca je Veľký Kriváň s nadmorskou výškou 1709 m. Najnižšie položené miesto je pri osade Jánošíkovo na pravom brehu Váhu.
Na území Turca je celkovo 18 národných prírodných rezervácií, 9 prírodných rezervácií, 4 chránené areály a jedna národná prírodná pamiatka.
V letnom období Summer park Martinky ponúkajú plnohodnotné využiť toto stredisko počas celého roka.
Martinské Hole sú vyhľadávaným miestom pre priaznivcov najmä horskej turistiky, kde je možnosť využívať kilometre turistických chodníkov a cyklistických trás.ň

FERRATA NA MARTINSKÉ HOLE 

Od leta 2013 je otvorený zaistený turistický chodník - Ferrata HZS na Martinské hole. V súčasnosti je chodník prístupný z miestnej časti Martin Stráne na konečnej zastávke MHD. Celá trasa dostala červená turistickú značku. Ferrata je jednosmerná a zasadená do kaňonu Pivovarského potoka Chodník bol vybudovaný členmi Horskej záchrannej služby, Skialp klubu Kriváň a dobrovoľníkmi, ktorí chodník zrealizovali za pomoci sponzorov, kolegov a kamarátov. Chodník je z veľkej časti zabezpečený technickými pomôckami: stupačky,rebríky, oceľové laná. Preto pre menej skúsených turistov a deti odporúčame ferratovú výstroj (sedací úväz, prilba, ferratový set, rukavice)!

Cykloturistika

Región Turca obojsmerne označených 250 km trás pre cykloturistov, ktorých sieť mapuje najdôležitejšie miesta Turčianskej záhradky. Celkom je vyznačených 19 cykloturistických trás, ktoré spájajú horný, stredný a dolný Turiec a prechádzajú všetkými tromi turčianskymi mestami a štyridsiatkou obcí, z ktorých jednotlivé trasy vyúsťujú do jedenástich najkrajších dolín Turca. Najdlhšou trasou je turčianska magistrála, ktorá vedie z Vrútok do Turčianskych Teplíc v dĺžke 55 km.
· pešia turistika- viac jako 50 značkovaných chodníkov v celkovej dĺžke viac ako 450 km. Medzi známe turistické lokality patrí Jasenská dolina, Belianska dolina, Kantorská dolina, Blatnická dolina, Necpalská dolina, Gaderská dolina, Turčianska Štiavnička, Šútovo, Trusalová a iné...
· Extrémny zjazd na bicykli - Downhill je kráľovská disciplína celej cyklistiky. Priamo z centra Winter Parku Martinky môžete zažiť adrenalín na hranici svojich možností. Zjazd starou turistickou cestou z Martiniek do Martina je zážitok naozaj len pre odvážnych.

Martinky sú e-bajk connect! - služba pre bajkerov.
Chcete nabiť svoju baterku v nabíjacom bode ebajk connect na Martinkách? . Martinky patria do siete nabíjacích bodov pre elektrobicykle s doplnkovými službami. Môžete tak urobiť v reštaurácii Nová Ponorka, nezadudnite si vziať so sebou svoj kľúč k baterke, aby ste ju mohli odpojiť od elektrobicykla
· splavovanie Váhu pod Strečnom
· vodopády - Šútovský vodopád- výška 38 m Vrátňanský vodopád – výška 10,1 m, Vodopád Blatné – výška 5,8 mss
· kultúrne pamiatky – hrady a kaštiele – Znievsky, Blatnicky, Sklabinský hrad, Strečno
· múzea, galérie, skanzeny – Slovenské národné múzeum, Múzeum slovenskej dediny, Národná galéria slovenská
· Kúpele - Turčianské Teplice- 30 km, Rajecké Teplice 35 km- vodný a saunový svet, pobyt v kúpeľnom dome v antickom štýle při teplote vody 38 C, Thermal park Bešeňová- 45 km, Tatralandia – 55 km,
· kúpaliská – Sunny Martin, Vieska – Turčianske Teplice
· minerálne pramene - táto oblasť je bohatá na výskyt minerálnych prameňov. Vzniklo tu vyše 30 minerálnych prameňov (Kaľamenová, Abramová, Budiš, Polerieka, Mädokýš, Martin a iné), z ktorých sa zachytávajú a plnia len 3 pramene známe pod názvom „Fatra“ ,„Budiš“ a „Kláštorná“

MARTINSKÉ HOLE a okolie...

Tipy na turistické vychádzky
· MARTINSKÉ HOLE - ústredná hôľnatá časť hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, výrazne sa vynímajúca nad Turčianskou kotlinou. Martinské hole pretína sieť znač. turistických trás.
· ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD - skoro 38m vysoký vodopád v Šútovskej doline Krivánskej Malej Fatry. Nachádza sa 23km severo-východne od Martina. Turistický chodník priamo v malebnom prostredí Malej Fatry.
· KĽAČIANSKA MAGURA - romantické prechádzky krásnou prírodou pohoria Magura. Nachádza sa na území Národného parku Malá Fatra. Poskytuje vhodné podmienky na letnú a zimnú turistiku. . (vo Vrútkach odbočka na Lipovec) .
· GADERSKÁ DOLINA - jedna z najkrajších dolín Slovenska. Má vzhľad kaňonu s fantastickými útvarmi vápencových a dolomitných skál.. Jej dĺžka je asi 17 km. Vzácna vápencová skalná kvetena a reliktné porasty borovíc. (z Martina smer Turčianske Teplice).
· JASENSKÁ DOLINA - stredisko turistiky a zimných športov s celoročným využitím, vzdialená od Martina 13 km. Hlavné druhy športovo-rekreačnej činnosti: letná a zimná turistika, rybolov,poľovníctvo, zber lesných plodov, lyžovanie, sánkovanie, beh na lyžiach. Jasenská dolina okrem toho tiež ponúka jazdu na kolobežkách - skikolách, ktoré sú prispôsobené na jazdenie po tráve.
· ŠPANIA DOLINA - obec postavená v členitom horskom teréne na severnom svahu Panského dielu. Pozornosť pútajú drevené zrubové i murované kamenné domy. Od r. 1979 je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. VÝSTUP NA BORIŠOV - ponúka prekrásny výhľad na Martin a jeho široké okolie.
· VÝSTUP NA BORIŠOV - ponúka prekrásny výhľad na Martin a jeho široké okolie.
· VRÚTKY-PIATROVÁ - rekreačný priestor situovaný na svahoch Lúčanskej Malej Fatry. Dobré podmienky pre letnú a zimnú turistiku, loptové hry, tenis. Lyžiarsky svah s vlekom a večerným osvetlením.

Náučné chodníky

V regióne Turca sú 2 náučné chodníky:
· náučný chodník hrebeňom Veľkej Fatry - má dĺžku 11 km a 9 zastávok. Východiská: Turecká -Líška alebo Borišov. Východiskový bod Borišov je prístupný z obce Necpaly. Náučný chodník oboznamuje turistov s bohatstvom flóry a fauny pohoria, ponúka panoramatické pohľady nielen na hlavný hrebeň Malej Fatry, ale aj vrhy okolitých pohorí stredného Slovenska.
· náučný chodník Chleb - východisko Snilovské sedlo. Prístup je sedačkovou lanovkou z Vrátnej (okr. Žilina), alebo z obce Šútovo. Trasa vedie na Chleb a Hromové. Z oboch vrcholov je výborný výhľad na Martinské hole, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Chočské vrchy, Roháče a Babiu horu.

Za kultúrou...

· Múzeum slovenskej dediny v Martine - je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V skanzene sa nachádza 143 objektov, pričom 22 z nich je sprístupnených verejnosti. Prehliadka expozície je možná so sprievodcom, trvá približne 1,5 hodiny, alebo individuálne s tlačeným sprievodcovským textom. V období od novembra do konca apríla je skanzen otvorený okrem pondelka a soboty v ostatných dňoch od 10.00 do 14.30 hod. V múzeu slovenskej dediny v Martine sa pravidelne konajú zaujímavé podujatia, o ktorých vás budeme v dostatočnom časovom predstihu informovať na facebookovom profile Winter Parku Martinky. Vzdialenosť z centra Winter Parku Martinky: 20 km, približne 30 minút autom.
· Slovenské národné literárne múzeum, Slovenská národná knižnica - Zaujmú vás originálne výtvarné diela slovenských umelcov, historický nábytok a rôzne písacie potreby od najstaršieho obdobia. Vzácne staroslovienske texty, kódexy, prvotlače a ďalšie cenné rukopisy sú v múzeu predstavené formou faksimílií (verné kópie originálov). Stála expozícia Slovenského národného literárneho múzea je pre verejnosť otvorená v dňoch utorok až sobota v čase od 8.00 do 16.00 hod. Vzdialenosť z centra Winter Parku Martinky: 18,5 km.
· NÁRODNÝ CINTORÍN - je národnou kultúrnou pamiatkou a je to miesto posledného odpočinku významných slovenských osobností, ktoré sa pričinili o rozvoj slovenského jazyka, kultúry a literatúry doma aj vo svete. Okrem toho, že národný cintorín je miestom posledného odpočinku takých osobností ako je Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Jozef Cíger Hronský, Maša Haľamová a ďalších, tak je aj príťažlivým miestom z hľadiska vizuálneho, pretože náhrobné kamene viac ako 3500 hrobových miest sú vytvorené buď v jednoduchom, ale z historického hľadiska zaujímavom štýle, alebo sú to autorské diela významných slovenských umelcov a architektov. Vzdialenosť z centra Winter Parku Martinky: 19 km.
· SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO - vzniklo v roku 1944 ako druhé profesionálne divadlo na Slovensku. Pokiaľ máte chuť na kultúrny zážitok, na internetovej stránke divadla si určite vyberiete predstavenie, ktoré by ste radi videli. Divadlo sa nachádza v centre mesta Martin, rovno oproti sklenenému objektu na námestí.
· NOČNÁ ZÁBAVA v MARTINE - Noc ožíva a bude plná zábavy! Len pár minút autom (taxíkom, city taxi, tel.: 0902 333 233, 0905 333 255) vás očakáva v Martine Panter Club (Strojár, Vajanského námestie 1) , alebo Alpia Night Club (Alexandrova 1, Martin) a veľa ďalších príjemných barov, krčmičiek, pubov a klubov.
· SKLABINSKÝ PODZÁMOK - nad obcou Sklabiňa sú zrúcaniny ranogotického hradu z 13.storočia. Písomne je založený r. 1242. Začiatkom 17.stor. postavili v jeho areáli reprezentačné sídlo, ktoré v r. 1944 vypálili fašisti.
· BLATNICA - v jej ranných historických počiatkoch patrila medzi regálne kráľovské dediny. V obci nás upúta architektúra ľudového staviteľstva, domy s klenutými uzatvorenými bránami z konca 18.storočia a polovice 19.storočia a sypárne okolo Blatnického potoka. Múzeum Karola Plicku v Blatnici - expozícia o živote a diele významného fotografa otvorená denne okrem pondelka od 9.00-17.00 hod.
· NECPALY - gotický katolícky kostolík z konca 13. stor., dva renesančné kostoly zo 17.storočia.
· TURČIANSKE JASENO - ranogotický kostol z konca 13. storočia, v interiéry gotické nástenné maľby zo 14. storočia, klasický evanjelický kostol z r. 1783.
· TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA - renesančný kaštieľ zo 16. storočia s veľkým parkom so zimnou záhradou a jazierkom.
· KLÁŠTOR POD ZNIEVOM - v obci sú dve klasické kúrie, bývalá radnica z r 1780 klasicisticky upravená, baroková budova býv. 1.slov. gymnázia. Pôvodne ranogotický kostol sv. Mikuláša, barokovo upravený. Nad obcou zrúcaniny hradu. V súčasnosti sa tu nachádza aj strelnica.
· LIPOVEC - jazero s možnosťou kúpania, vodné športy, rybolov, turistické chodníky, 14 km.
· MOŠOVCE - kaštieľ, mauzóleum, múzeum, anglický park, letné kúpalisko, tenis,V obci Mošovce, ktorá leží 37 km od centra Winter Parku Martinky, môžete stráviť príjemný čas prechádzkou v parku, ktorý je typickým príkladom anglického parku, kde sa striedajú skupiny stromov s voľnými priestranstvami a vodnými plochami. Park svojou rozlohou 16,5 ha patrí medzi najväčšie na strednom Slovensku. Súčasťou parku je aj klasicistický záhradný pavilón s kruhovým pôdorysom a pristavenými bočnými krídlami. Park založili Révaiovci, ktorí v Mošovciach postavili aj kaštieľ v rokokovo- klasicistickom štýle. Kaštieľ je jednou z najkrajších pamiatok v regióne Turiec .
· STREČNO - zrúcanina hradu, 26 km.
· TURČIANSKE TEPLICE - dom Mikuláša Galandu, fitnes, jazdecká škola, krytá plaváreň, tenis, termálne kúpalisko a kúpele (plavecký bazén, tobogány, wellness), minigolf, 26 km.