Veľký Slavkov - Tatry Holiday Resort

Jaskyne a okolie

Belianska jaskyňa, Ždiar, Javorina, Zakopane

Pri návšteve Vysokých Tatier určite nevynechajte prehliadku Belianskej jaskyne. Belianska jaskyňa je navštevované miesto turistov z celého sveta, ktoré ponúka pagodovité stalagmity, sintrové vodopády a rôzne bizarné skalné útvary s neobjasneným pôvodom.
Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska. Rázovitá podtatranská obec so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou leží v prekrásnom prírodnom prostredí. Je špecifická zachovanou ľudovou architektúrou, goralským osídlením, ľudovými zvykmi, goralským krojom a tanečným folklórom. Typické ždiarske drevenice sú trojpriestorové drevené domy zdobené ornamentmi a modrým škárovaním. Ďalšou zaujímavou zástavkou pred Zakopaným je obec Tatranská Javorina. Architektonickou dominantou obce je drevený kostolík, ale najmä drevený poľovnícky zámoček. Zakopané má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. A to po celý rok, nielen v zime. Takmer celý turistický ruch sa tu koncentruje na slávnu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Kilometer dlhá, mierne sa zvažujúca ulica, si dlhodobo udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza.

Vážecká jaskyňa, skanzem Pribylina

Vážecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patri medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou. Múzeum liptovskej dediny Pribylina sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek.

Dobšinská ľadová jaskyňa, Aragonitova jaskyňa, Ranč pod ostrou skalou, Kaštieľ Betliar

Ranč pod Ostrou skalou je vstupnou bárnou národného parku Slovenský raj. Nachádza sa tu svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa. Pozdĺž objektu tečie riečka Hnilec. Ranč sa zaoberá chovom koní rôznych plemien, ako aj chovom kráv, pričom hlavnou myšlienkou je návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej čínnosti a športových aktivít. 

Z prírodných zvláštností v blízkom okolí sú zaujímavé najmä svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa v Národnej prírodnej rezervácii Stratená na území (dosahuje dĺžku 1232 m), Národný park Slovenský raj, Slovenské Rudohorie, reliéfy Nizkych Tatier so svojou symbolickou Kráľovou hoľou. Z Ranča sú dostupné vychádzkové turistické trasy a chodníky, v blízkosti sú výborné podmienky pre zjazdové (Telgárt) a bežecké lyžovanie aj vodné športy (vodná nádrž Dedinky). Ranč dostal svoj názov podľa prírodnej rezervácie Ostrá skala, ktorá je z neho pekne viditeľná s výškou 970 m.n.m.

Ďalšie zaujímavosti v blízkosti sú Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Domica, Jasovská jaskyňa, Chránená krajinná oblasť Muránska planina, hrad Krásna Hôrka, kaštieľ v Betliari, mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Vybrané trasy pre cykloturistiku - ranč ponúka možnosť zapožičania horských bicyklov.

Demänovská ľadová jaskyňa, demänovská jaskyňa slobody, Jasná, Chopok

Najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso. Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu. Turistom a návštevníkom ponúka široké možnosti vyžitia a strávenia voľného času - v zime lyžiarske stredisko Jasná a v lete široké možnosti na turistiku. Demänovská jaskyňa slobody - patri medzi najvyhľadávanejšie a najkrajšie jaskyne na Slovesnku, ktorá je navštevovaná nielen slovenskými, ale aj zahraničnými hosťami. Je známe predovšetkým množstvom kvapľov rôznej veľkosti (stalagmitov, stalagnitov a stalagnátov) a kamenných vodopádov. Chopok je druhý najvyšším vrcholom Nízkych Tatier (2024 m) a a nachádza sa medzi Drešmi a vrchom Konské. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovým usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia. Chopok je dostupný lanovkou z Demänovskej doliny alebo z Bystrej doliny. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia.

Demänovská ľadová jaskyňa - je známa svojou ľadovou výzdobou v zime aj v lete, ktorá sa nikdy nestráca - ľadom, stalaktitmi a stalagmitmi. Sprístupnených je okolo 850 m, celkové prevýšenie je 48 m. Pôvodný názov tejto jaskyne je Dračia ľadová jaskyňa, pričom sa premenovala až následne. Jaskyňu sprístupnili pre verejnosť koncom minulého storočia. Návštevníci si môžu pozrieť viac poschodí (úrovní) s množstvom stĺpov a ľadopádov vytvorených z ľadu.

Hrady a okolie

Spišský hrad. Spišská kapitula, Levoča

Spišský hrad je úžasná a monumentálna stavba jedinečná svojho druhu v Európe. Spišský hrad sa rozkladá nad okolím na úctyhodných 4 hektároch a patrí k najväčším hradným komplexom v Európe. Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a kostol Žehra je Spišský hrad zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V hradnom komplexe sa nachádzajú expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii. Levoča patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Už v roku 1317 bola kráľovským mestom. V meste je zachované množstvo pamiatok – Chrám sv. Jakuba, radnica, evanjelicky kostol, stredoveký pranier a viac ako 60 meštianskych domov.

Kežmarok a Kežmarský hrad

Kežmarok možno nazvať tatranskou unikátnou perlou. Je historickým centrom tradičného regiónu Spiš. V meste sa nachádza drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Uličky mesta Kežmarok ukrývajú množstvo pamiatok-evanjelické lýceum so 150 000 zväzkami kníh, Kostol sv. Kríža a mnoho ďalších. V Kežmarku sa nachádza Kežmarský hrad-jediný úplne zachovaný hrad na Spiši.

Nezabudnite navštíviť:

Kežmarský hrad a hradnú kaplnku, Evanjelické lýceum, drevený artikulárny kostol, Evanjelický kostol, Návštevu baziliky sv. Kríža s výnimočnou renesančnou zvonicou, mestskú redutu

Hrad Stará Ľubovňa, Skanzem

Hrad a skanzem v Starej Ľubovni patria k turisticky najatraktívnejším areálom Slovenska. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. Hrad Ľubovňa má bohatú históriu i zaujímavú architektúru. ŽIvot na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod hradom - Ľubovniansky skanzem. Patri k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. 

Kaštieľ Strážky

Patrí medzi významné pamiatky Spiša a spolu s neskorogotickými sv. Anny a goticko-renesančnou zvonicou tovria jednotný architektonicko-urbanistický komplex.

Červený kláštor, Pieniny, Niedzica

Červený kláštor okrem kláštorného komplexu ponúka aj jedinečnú atrakciu v Európe - splav Dunajca na drevených pltiach v nádhernej príronej scenérii Pieninského národného parku. trasa v dĺžke 9 km vedie  z Červeného Kláštora do obce Lesnica. Splav trvá 70-90 min. Pieninský národný park je (PIENAP) rozlohou najmenší, ale zároveň jeden z najkrajších parkov na Slovensku, hraničiaci s Poľskom. Národný park a jeho okolie ponúka malebnú prírodu, vzácne historické pamiatky, atraktívne splavy hraničnej rieky Dunajec na typických drevených pltiach či raftingu, tradičné goralské jedlá, možnosti celoročnej turistiky trávenia voľného času.

Oplatí sa vidieť:

Prehliadka kartuziánskeho kláštora, splavenie rieky Dunajec na drevených pltiach, jazdu v goralskom koči, absolvovať výstup na tri koruny, návštíviť zámok Niedzica, ktorý sa nachádza iba 10 km od Červeného kláštora v poľskej dedinke Niedzica. Zámok sa nachádza pri jazere a je obklopený nádhernou prírodou.

Aquaparky

Aquacity Poprad

V aquaparku Aquacity Poprad, ktorý sa rozprestiera iba 500m od mesta Poprad, zažijete príjemné chvíle plné zábavy či už ste dospelý alebo dieťa. Pre veľký počet wellness a iných služieb v areáli sa stal ideálnym miestom na strávenie pekných chvíľ s rodinou alebo priateľmi. V okolí aquaparku sa nachádza mnoho zaujímavostí, hneď za rohom je slovenské najkrajšie a najväčšie pohorie Tatry, ktoré je ako stvorené na turistiku. Celoročné vonkajšie bazény s teplotou 30 – 38°C sú ideálnym miestom na oddych a uvoľnenie.

Thermal Park Vrbov

Celoročné rekreačné stredisko Thermal Park Vrbov leží na styku Vrbovskej pahorkatiny a Levočských vrchov. Prírodná geotermálna voda, ktorá napája sústavu bazénov, pôsobí priaznivo najmä na pobybovú, dýchaciu a kardiovaskulárnu sústavu. Je využívaná na vnúronú i na vonkajšiu balneoterapiu. Návštevníci majú k dispozícii 10 bezénov s rôznou teplotou vody od 26 do 38 stupňov Celzia. Tri z týchto bazénov sú detské. Stravovacie služby tu poskytuje reštaurácia s grilom Koliba. 

Aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš

Tatralandia Holiday Resort je naväčším celoročným areálom vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Nachádza sa v regióne Liptov - oblasti s množstvom kultúrnych pamiatok, svojráznou ľudovou kultúrou a folklórom, ktorú obklopujú najväčšie slovenské hory - Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Chočské vrchy. Na to aby ste si užili Tatralandiu, jeden deň nestačí. Je totiž ideálnym miestom na letnú aj zimnú dovolenku pre všetky vekové kategórie. Počas letnej sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Nudiť sa určite nebudete vďaka 26 tobogánom a šmýkačkám, atrakciám vo Funparku, celodennému programu s najväčším animačným tímom na Slovensku, či letným eventom. A keby náhodou pršalo, tak sa stretneme pod priehľadnou strechou celoročného Tropical Paradise, kde teplota vody ani vzduchu neklesá pod 30 C.

Thermal Park Bešeňová

Aquapark Thermal park Bešeňová leží na území regiónu Liptov v kúpeľnej dedinke Bešeňová. Nachádza sa len 12 km od Ružomberka. Thermal park je ľahko dostupný zo všetkých hlavných dopravných ťahov. Centrum je výborné pre relax vďaka peknému prostrediu Malej Fatry a Chočských vrchov, zaujímavostiam v okolí a množstvom adrenalínových či pokojnejších aktivít. Thermal Park Bešeňová obsahuje vonkajšie bazény s geotermálnou vodou a vodnými atrakciami, pri ktorých zažijete luxusný relax. Vnútorné bazény obsahujú číru vodu, ktorá je neustále ohrievaná. Oddych sa dá rovnako vychutnať vo Vitálnom svete - Wellness centre, kde sú k dispozícii sauny a inhalácie. Relax centrum zasa výborne poslúži na uvoľnenie tela pomocou masáži.

Priehrada Liptovská Mara

Lepšie podmienky pre vodné športy než tie, ktoré poskytuje Liptovská Mara, by ste na Slovensku hľadali len ťažko. Hlavne počas letných mesiacov je Liptovská Mara vyhľadávaným dovolenkovým miestom jachtárov, windsurferov ale aj nadšencov lodí a člnkovania. Nemožno zabudnúť ani na vodné skútre, ktoré križujú túto obrovskú vodnú nádrž dennodenne. V prípade, že vás nenadchol takýto druh adrenalínu, dovolenku na Liptove si môžete spestriť pokojnou plavbou loďou a obdivovať krásnu Liptovskú prírodu, ktorú dotvára horská scenéria. S letom a vodou sa spájajú aj rôznorodé adrenalínové atrakcie. Liptovská Mara nie je výnimkou a aj tu si môžete vyskúšať jazdu na banáne, vodnom skútri alebo vznášať sa vzduchom na lietajúcej raji. Ak máte radi aktívny oddych, Liptov je to pravé dovolenkové miesto.

Zima

Tatranská Lomnica

Srdce lyžiarov - Lomnické sedlo

Najvyššie položená najstrmšia zjazdovka z Lomnického Sedla 2190 m.n.m., uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. 1300 metrové prevýšenie, 5 - mesačná garancia snehu, najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky a rozšírené zjazdovky sú zárukovu skvelého zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 km trati so šírkou až do 60 m. 

Niečo pre najmenších

Všetkým rodinám a deťom už dobre známy indoor fun park Kamzíkovo na Skalnatom plese v zime poskytuje skvelú službu pre lyžujúcich rodičov - babysitting. Radi sa postaráme o Vaše deti a vy môžete zatiaľ bez starosti lyžovať a relaxovať.

Starý Smokovec

Starý Smokovec - pohodlná lanovka na Hrebienok, denná a nočná sánkovačka patria k najlepším zimným zážitkom. Jakubkova lúka s ľahkou zjazdovkou traťou je stredisko optimálen pre lyžiarov začiatočníkov. V ponuke sú aj výhodné skipasy platné len v danom stredisku, čo oceňujú mnohí menej nároční lyžiari a úplní začiatočníci. Hrebienok, najobľúbenejšie miesto zimných turistických vychádzok k Vodopádom studeného potoka či vysokohorské chaty, sa stal známym už i vďaka podujatiu Tatry Ice Master - ľadové sochy a túto zimu tu nájdete opäť i ľadovú baziliku - Tatranský dom.

Dolný Smokovec

Lyžiarske stredisko sa nachádza v Dolnom Smokovci Pod lesom v tichom prostredí Vysokých Tatier 10 km od Popradu. Návštevníci strediska majú k dispozícii stredne náročnú zjazdovku o dĺžke 400 m s celkovým prevýšením 50m. Zjazdovka je mechanicky zasnežená a upravená počas cleej lyžiarskej sezóny (od decembra do konca marca).

Bezplatné parkovisko a WC je vzdialené len 20 m od vrcholovej stanice. V údolnej stanici si môžete v bufete s celodennou prevádzkou zakúpiť malé občerstvenie.

ATRAKCIA: Jazda na snežnom banáne!

Prevádzka vlekov denne od 9:00 hod. do 16:00 hod.

Štrbské pleso

Najvyššie položená tatranská osada Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 km ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Vysoké Tatry - Štrbské Pleso umožňuje svojím návštevníkom využívať služby požičovní lyží, snowboardov, ski a lyžiarskych škôl pre začiatočníkov. Využívajte najvyšší štandard služieb, ktorý toto špecifické stredisko pokojného a harmonického charakteru svojim návštevníkom poskytuje.

Lopušná dolina

Lyžiarske stredisko Lopušná dolina sa nachádza pri meste Svit, od ktorého je vzdialené 3 km, južne od štátnej cesty E-18. Prístup do strediska je po asfaltovej ceste, odbočkou vo Svite pr Mäsokombináte NORD SVIT.

Stredisko leží v nadmorskej výške 777 m nad morom (údolná stanica) s prevýšením až do výšky 916 m nad morom (vrcholová stanica). 

Kvalita zjadzových tratí v lyžiarskom stredisku je zabezpečená mechanickým zasnežovaním, vrátane pravidelnej mechanickej údržby zjazdoviek. V stredisku je parkovisko situované pred vstupom do lyžiarskeho areálu.

K dispozícii sú 4 vleky TATRAPOMA, z toho dva lyžiarske vleky pre začínajúcich lyžiarov. Maximálna prepravná kapacita vlekov je 2300 osôb/hod. a dlžky vlekov od 150 m do 700 m s výškovým prevýšením 139 m rôznej náročnosti.

Vleky sú v prevádzke denne od 8:30 do 15:30 a večerné lyžovanie je od 18:00 do 20:30. Pred vstupom do Lopušnej doliny sú k dispozícii upravené bežecké trate pre začiatočníkov aj pokročilých.

Jasná

Jasná Nízke Tatry ako najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka na Severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Na vrchol Chopku sa dopravíte najmodernejšími lanovkami Funitel alebo 15 - miestnou kabínkou. Stredisko ponúka 49 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zansežovací systém v dĺžke takmer 30 km poskytuje garanciu shehu minimálne 5 msiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom snow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na dvoch osvetlených zjazdovkách. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Na Chopku premáva 30 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 30 000 osôb za hodinu.